• Area kids work together during the Breckenridge Junior Rodeo Goat Bagging Event Saturday.

Plans already underway for 2018 junior rodeo

Efforts made in bringing the Stephens County Junior Rodeo seemed to have paid off from the turnout on Saturday as youth ages 4 through 16 competed against each other in the Stephens County Rodeo Arena.

Fun did not seem in short supply with area teens in children competing in various events by either horse or stick horse.

Prissy Brown, 2012 State Cutting Champion, stood aside as she watched her sister Paisley Herring compete in the goat-tying competition for her age division.

“When she first went out there I was really nervous, but I was so proud of her for making it through the pattern,” Brown said. “To me it doesn’t matter if she wins. This was her very first rodeo.”

Brown said she and Herring practiced goat-tying strategies the night before the rodeo with a stuffed animal. Herring said she had fun learning from her sister and working with a live animal.

“It’s a lot different when they move,” said Herring.

Competitive events held Saturday included poles, barrels, goat tying, as well as stick horse racing for the Super Pee Wee division. Competitors from surrounding areas such as Woodson traveled to Breckenridge to compete against other kids from Stephens County. Organizers Barbara Power, Donna Cook and Glenda Knight thanked to everyone in attendance, as well as their sponsors and, based on this year’s success, plan to hold another junior rodeo in 2018.

 

2017 Stephens County Junior Rodeo Results

Super Pee Wee    ( 2 entries)  ages 4 -  under

Stick Horse Race

Goat Ribbon Pull    (all classes)

Stick Horse Barrels    

1st place        Noah Nease    High Point Buckle

2nd place    Preslea Reed    Runner Up Bucket of Goodies

Pee Wee  (7 entries)   ages 7-10

Barrel Race        

1st     Bella Morrison

2nd     Rylan Kirkaby    

3rd     Zane Caddell

4th     Kloey Reddell

Participant Ribbons        

Tucker Reddell

Jason Owen

*Flag Race        

1st     Bella Morrison

2nd    Rylan Kirkeby

3rd    Zane Caddell

Participant Ribbons        

Kloey Reddell

Tucker Reddell

Poles            

1st    Bella Morrison

2nd    Rylan Kirkeby

3rd    Jason Owen

Participant Ribbons        

Kloey Reddell

Tucker Reddell

Zane Caddell

 

Goat Sacking        

1st    Bella Morrison

2nd    Zane Caddell

3rd    Rylan Kirkeby

Participant Ribbons        

Kloey Reddell

Jason Owen

 

Goat Tying        NA

High Point Buckle        Bella Morrison

Runner up  (bucket of goodies)    Rylan Kirkeby

Juniors  (9 entries)   ages  7-10

Barrels

1st     Glen Thibodeax

2nd    Noah Justus

3rd    Paisely Thibodeax

4th    Addison Dodson

5th    Paisely Herring

6th    Emma Justus

P. Ribbons            

Preston Campbell

Conner Kanady

 

Flags            

1st    Glen Thibodeax

2nd    Preston Campbell

3rd    Addison Dodson

4th    Conner Kanady

5th    Paisely Thibodeax

6th    Noah Justus

P Ribbons            

Emma Justus

Paisely Herring

 

Poles

1st    Paisely Thidobeax

2nd    Glen Thidobeax

3rd    Addison Dodson

4th    Noah Justus

5th     Paisley Herring

6th    Preston Campbell

P Ribbons

Emma Justus

Conner Kanady

Goat Sacking

1st    Woods Peterson

2nd    Preston Campbell

3rd    Noah Justus

4th     Paisley    Herring

5th    Conner Kanady

6th    Paisley    Thibodeax

P. Ribbons            

Glen Thibodeax

Addison Dodson

High Point        

Glen Thibodeax

Runners Up (2)        

Noah Justus

            Paisley Thibodeax

 

Intermediate (12 entries)   ages 11 -15

Barrels

1st    Laney Thibodeax

2nd    Michelle Boone

3rd    Emily Welch

4th    Karlee Kanady

5th    Kyla McCoy

6th    Kyler Kanady

P Ribbons            

Blake Campbell

Cort Peterson

Blake Power

Taylor Champion

 

Flags

1st    Michelle Boone

2nd    Laney Thibodeax

3rd    Karlee Kanady

4th    Kyler Kanady

5th    Emily Welch

6th    Kyla McCoy

P Ribbons            

Blake Campbell

Cort Peterson

Blake Power

Taylor Champion

Poles

1st    Kyler Kanady

2nd    Karlee Kanady

3rd    Laney Thibodeax

4th     Emily Welch

5th    Michelle Boone

6th    Kyla McCoy

P Ribbons            

Blake Campbell

Cort Peterson

Blake Power

Taylor Champion

Goat Sacking

1st    Marcos Espinoza

2nd    Blake Campbell

3rd    Jayden Smith

4th    Laney Thibodeax

5th    Kyler Kanady

6th    Cort Peterson

P Ribbons            

Blake Power        

Emily Welch

Michelle Boone

Karlee Kanady

Goat Tying        

1st    Cort Peterson

2nd    Kyler Kanady

3rd    Karlee Kanady

4th    Emily Welch

5th    Taylor Champion

6th    Marcos Champion

P Ribbon            

Jayden Smith

Blake Campbell

Blake Power

Michelle Boone

Laney Thibodeax

 

High Point    Kyler Kanady        

Runner up    Karlee Kanady

 

Seniors (1)  age 16 to High School Graduate        

Kinley Kanady       1st place in Barrels,  Flags, & Poles

 

The Breckenridge American

BRECKENRIDGE OFFICE

114 East Elm Street

PO Box 871

Breckenridge, Texas 76424

Phone: (254) 559-5412
Fax: (254) 559-3491